«جان ایران» رونمایی شد؛ وزیر بهداشت: این کتاب مطالبه رهبری بود/ وزیر فرهنگ: کارهای بزرگ با مردم انجام‌شدنی است

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات ایرنا، نشست رونمایی از کتاب «جان ایران؛ روایت مستند از مقابله دولت سیزدهم با همه‌گیری کرونا» به همت معاونت ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر ریاست جمهوری در هشتمین روز از سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور دکتر بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دکتر محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سرای اهل قلم سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.

آسیبی که مقام معظم رهبری در حوزه بازتاب رشادت مدافعان سلامت به آن اشاره کردند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سخنان خود را از دیدار تعدادی از کادر بهداشت، درمان و سلامت در دی ماه ۱۴۰۰ با مقام معظم رهبری آغاز کرد و گفت: معظم‌له در آن دیدار علاوه‌بر تقدیر ویژه از فعالیت کادر درمان؛ به نقطه ضعف و در ادامه مطالبه جامعه از هنرمندان و اهالی قلم برای به تصویر کشیدن این رشادت‌ها و فداکاری‌ها اشاره کردند و امروز اهتمام اهل قلم در راستای بازتاب فداکاری کادر درمان را در کتاب «جان ایران» شاهدیم.

عین الهی با بیان آنکه تاریخ ایران بعد از انقلاب پر از حماسه‌های مختلفی است که آن‌طور که باید و شاید به تصویر کشیده نشده است بیان کرد: اینجاست که رسالت جامعه هنرمندان و ناشران بیش‌از پیش به چشم می‌آید. یکی از این حماسه‌های متأخر به مقابله کادر درمان و نظام سلامت کشور در مواجهه با ویروس کرونا بازمی‌گشت.

بر خلاف ادعای کشورهای غربی، توزیع امکانات و منابع مالی مقابله با کرونا کاملا ناعادلانه بود  

آنچه که دست ایران را در مقام مقابله با کرونا در تمامی کشورهای جهان بالا نگه‌داشت نقش مردم و بهره بردن از نیروهای مردمی است که هر زمانی نظام و کشورمان به آن‌ها نیاز داشت جانانه و تمام‌قد در میدان حضور داشتند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین ابراز کرد: مقابله با کرونا از ابعاد مختلف قابل‌توجه است که مهم‌ترین آن درگیری تمام جهان با این ویروس بود. تهاجم ویروس کرونا در همه کشورها اتفاقی مشابه بود اما مسئله مهم آن بود که از نظر امکانات و منابع مالی شاهد نابرابری شدیدی میان کشورهای غربی و درعین‌حال مدعی دموکراسی در برابر کشورهای درحال توسعه بودیم.

وی ادامه داد: اما دراین‌میان آنچه که دست ایران را در مقام مقابله با کرونا در تمامی کشورهای جهان بالا نگه‌داشت نقش مردم و بهره بردن از نیروهای مردمی است که هر زمانی نظام و کشورمان به آن‌ها نیاز داشت جانانه و تمام‌قد در میدان حضور داشتند.

ایران قوی تنها یک شعار نیست

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه گفت: ایران قوی تنها یک شعار نیست. وقتی مردم وارد صحنه می‌شوند می‌توان این قدرت را دید. دولت مردمی سیزدهم بدلیل قرابت و نزدیکی بیش‌از پیش با مردم زمانی‌که عزم خود را بر مقابله با این ویروس و مهار آن جزم دانست با یک اطلاعیه و تقاضا از مردم خواست که وارد میدان شوند و در فاصله کمتر از سه ماه شاهد جابجایی رکوردهای مختلف و متعددی بودیم.

عین‌اللهی تصریح کرد: اگر تنها اتکایمان بر کادر درمان و پزشکان و پرستاران برای واکسیناسیون استوار بود شاید این روند بیش‌از دو سال طول می‌کشید. اما با حضور نیروهای مردمی و بسیج همگانی در کشور شاهد رکورد روزانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار تزریق و در هفته؛ ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تزریق بوده ایم که در مقایسه با آمار واکسیناسیون جهانی و توجه به میزان جمعیت؛ ایران در رتبه‌های نخست جهان قرار می‌گیرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان اظهار کرد: کتاب «جان ایران» تنها گوشه‌ای از رشادت، فداکاری و بازتاب ۳۰۰ شهید مدافع سلامت را در مسیر مقابله با این ویروس در سایه همت دولت سیزدهم برای مهار آن و حرکت جامعه به سمت ایمنی جمعی و نسبی نشان می‌دهد. قطعاً برای ادامه این راه نیازمند همراهی و همدلی هرچه بیشتر اصحاب قلم و هنرمندان برای ثبت این حماسه جاودان در تاریخ معاصر کشورمان خواهیم بود.

نگاه دولت سیزدهم به مردم، اقناعی است

وزیر فرهنگ نیز با بیان آنکه آغاز به کار دولت سیزدهم هم‌زمان با اوج پیک پنجم کرونا در کشور در تابستان ۱۴۰۰ بود، گفت: هم‌زمان با ورود وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت در خط مقدم حوزه مقابله با کرونا، وزارت فرهنگ نیز به‌عنوان کمیته اطلاع‌رسانی کار خود را آغاز کرد. مهم‌ترین نگاه دولت در حوزه مقابله با این ویروس اتکا بر حضور مردمی با نگاه اقناعی بود. از همان آغاز کار دولت سیزدهم و در شهریور ۱۴۰۰ خورشیدی شخص رئیس‌جمهوری بر بازگشایی محیط‌های آموزشی و دانشگاهی تأکید داشت.

اسماعیلی یادآور شد: در جلسه‌ای که با ایشان داشتیم به این نکته اشاره کردم که ابتدا در قالب یک افکارسنجی میزان اقبال مردم نسبت به بازگشایی محیط‌های آموزشی و مدارس را جویا شویم و بعد از پذیرش این نکته در نخستین آمایش وزارت فرهنگ به این نکته رسیدیم که بیش‌از ۸۰ درصد از مردم و افکار عمومی به دلیل فضای موجود و آمار بالای مرگ‌ومیر موافق بازگشایی مدارس نبودند.

وی گفت: برهمین اساس ادامه مسیر را بر حوزه استواری بر بنیه مردمی و اطلاع‌رسانی در حوزه همدلی دولت سیزدهم با محور حرکت جامعه به سمت آرامش و ایمنی نسبی آغاز کردیم. همزمان با واکسیناسیون گسترده و سرعت بخشیدن به آن در آبان‌ماه ۱۴۰۰ کفه رضایت عموم مردم برای بازگشایی مدارس و محیط‌های آموزشی و دانشگاهی به ۶۲درصد رأی موافق رسید.

وی همچنین ابراز کرد: آغاز این مسیر در بهمن‌ماه ۱۴۰۰ با موج ششم همه‌گیری کرونا همراه بود که بار دیگر تعطیلی را در محیط‌های آموزشی مان جاری ساخت. اما در اسفند ۱۴۰۰ خورشیدی با تأکیدات رئیس جمهوری بر آن شدیم تا هم‌زمان با پشت سر گذاشتن تعطیلات نوروز و گسترش فضای اطلاع‌رسانی و کارآمدی روند اقدامات دولت نسبت‌به آمایش جدیدی اقدام کنیم. که آن آمایش نشان داد که ۸۵ درصد از مردم رویکرد مثبتی در بازگشایی مدارس داشته‌اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: این در حقیقت حرکت دولت به سمت ظرفیت‌های مردمی در کارهای بزرگ را بار دیگر به رخ کشید.

وزیر بهداشت: این کتاب مطالبه رهبری بود/ وزیر فرهنگ: کارهای بزرگ با مردم انجام‌شدنی است
وزیر فرهنگ و وزیر بهداشت در رونمایی از کتاب جان ایران

کارنامه دولت در حوزه مهار کرونا، پشتوانه موفق طرح اصلاح یارانه‌هاست

گام بزرگ دولت در حوزه اصلاح نظام پرداخت یارانه‌های کشور؛ اتکا به کارنامه درخشان دولت سیزدهم در امر مقابله با کرونا و به سرمنزل آرامش رساندن جامعه است

اسماعیلی در ادامه به توانمندی دولت در اتکا به ظرفیت‌های مردمی در گام برداشتن به سمت تحقق کارهای بزرگ اشاره کرد و گفت: این روزها دولت وارد اصلاح نظام پرداخت یارانه‌های کشور شده و در آغازین ماه‌های فعالیت خود این خطر را پذیرفت تا بتواند با اتکا بر همان ظرفیت‌های مردمی، مسئله اصلاح یارانه‌ها در گام نخست بر اساس اطلاع‌رسانی و سپس با هدف تحقق عدالت اجتماعی و فرهنگی را در دست گیرد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: تمامی رسانه‌های خارجی طی این مدت تلاش می‌کنند تا کشور ناآرام باشد؛ اما اتکاء دولت به اراده مردم از یک‌سو و توان‌مندی‌های دولت‌مردان برای این اقدام بزرگ در سایه اطلاع‌رسانی صحیح و دقیق می‌تواند اقل ناراضیان را کنار زده و با استیلای تفکر همگانی و مثبت به سمت تحقق عدالت اجتماعی درنهایت این اقدام خطیر دولت را به سرمنزل موفقیت برساند.

اسماعیلی با تاکید بر آنکه همراهی دولت و مردم کارهای بزرگ را انجام‌شدنی می‌کند ادامه داد: اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها درحقیقت عبور از شرایط ناعادلانه پرداخت یارانه‌هاست و در این حوزه در سایه همراهی و همدلی عموم مردم و با بازوی رسانه‌ای دولت تلاش می‌کند تا اعتماد خود را بر سرمایه اجتماعی استوار کند. تاریخ نشان داده که وقتی دولت‌ها صادقانه با مردم طرف شوند قطعاً این صداقت در آن‌ها نیز اثر می‌گذارد.

اسماعیلی همچنین تصریح کرد: گام بزرگ دولت در حوزه اصلاح نظام پرداخت یارانه‌های کشور؛ اتکا به کارنامه درخشان دولت سیزدهم در امر مقابله با کرونا و به سرمنزل آرامش رساندن جامعه است.

https://criticalstrike.ir/18/05/2022/%d8%ac%d8%a7%d9%86-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%b1%d9%88%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%b4%d8%af%d8%9b-%d9%88%d8%b2%db%8c%d8%b1-%d8%a8%d9%87%d8%af%d8%a7%d8%b4%d8%aa-%d8%a7%db%8c-3/